0 Производи

Производи(0)

0-Производи
Даноци 0.00
Завршено 0.00
Матен Води Ден Бостон 1976

Матен Води Ден Бостон 1976

DEN 330.48
Това е достапна

Износот

Mc Kinley Morganfield, познат професионално како Матна Вода, е роден во април 1913 година. Тој беше еден Американски блуз singer-songwriter и музичар кој е често цитиран како "татко на модерната Чикаго блуз", и важна фигура на пост-војна блуз сцена.Во почетокот на 1950-тите години, Матен Води и неговата група (во која беа вклучени Otis Spann на пијано) снимено повеќе блуз класици, некои со басистот и songwriter Вили Dixon.Овие песни беа вклучени "Hoochie Coochie Човек", "јас Само Сакам да водат Љубов кон Тебе" и "јас сум Подготвен".Овој сет да ти донесе во средината на цената првично беше снимен за WBCN-ФМ, на Павле Центар, Бостон, Масачусетс за 'Матен Води Ден" на 15-ти јуни 1976 година. Неговата казна бенд карактеристики Pinetop Perkins (пијано), 'Стабилна Rollin' Боб Margolin (гитара), Калвин 'Fuzz' Џонс (бас), Лутер 'Гитара Jr' Џонсон (гитара), Џери Portnoy (harmonica) и Вили 'Големи Очи' Смит (тапани).Матен перформансите на Њупорт Џез Фестивал во 1960 година беше снимен и издаден како неговиот прв албум во живо, и е вклучена како бонус CD со оваа порака.

За стоката

Слична стока во категоријата